QST-10-8 QST-10-8-50 QST-12-8 QST-12-10 QST-12-10-20 Festo QST Series Push-in T-connector
Product Details:
Place of Origin: Germany, China
Brand Name: Festo, AIRWOLF or OEM
Model Number: QST-10-8, QST-10-8-50, QST-12-8, QST-12-10, QST-12-10-20
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1 piece
Price: 0-1USD
Packaging Details: Boxes, Cartons, Pallets, Plastic bags
Delivery Time: 1-7 work days
Payment Terms: T/T,Western Union,Paypal
Supply Ability: 5000 pcs per week
Contact Now
Detailed Product Description
Tubing Seal Material: NBR Operating Pressure: -0.95~14bar(Water: Max. 0.6 MPa At Max. 50°C)
Working Temperature Range: -10~+80℃ Pneumatic Connection, Port 1: Tubing OD: 10mm, 12mm
Pneumatic Connection, Port 2: Tubing OD: 8mm, 10mm Working Medium: Compressed Air To ISO 8573-1:2010 [7:-:-], Water (liquid, Ice-free)
Highlight:
Festo QST Series T-connector
Pneumatic push-in T-connector
Festo QST tube fittings
Order Codes:
Item Code Port Connection1 Port Connection2 Part no. Packing Quantity
QST-10-8 Tubing OD: 10mm Tubing OD: 8mm 153136 10
QST-10-8-50 Tubing OD: 10mm Tubing OD: 8mm 130822 50
QST-12-8 Tubing OD: 12mm Tubing OD: 8mm 130615 10
QST-12-10 Tubing OD: 12mm Tubing OD: 10mm 153137 10
QST-12-10-20 Tubing OD: 12mm Tubing OD: 10mm 130823 20
Datasheet:
General technical data – Metric and G male thread
Design Push-pull principle
Mounting position optional
Type of seal on screwed plug Sealing ring
Nominal torque 1.2 Nm 5.4 Nm 9 Nm 15.5 Nm 26 Nm 20 Nm
Tolerance for nominal tightening torque ± 20%
Nominal size 1.8 ... 2.4 mm 2.6 ... 6 mm 3.1 ... 8.5 mm 4.2 ... 11 mm 6.4 ... 13 mm 20 mm
Tubing insertion depth 1) 14.9 ... 17 mm 14.9 ... 20.7 mm 17 ... 23.4 mm 18.1 ... 24.8 mm 23.3 ... 24.8 mm 27.54 mm
Product weight 8 ... 13 g 7.7 ... 31 g 13 ... 48 g 20 ... 97 g 33 ... 158 g 91.2 g
General technical data – Male R thread
Pneumatic connection, port 1 Male thread R1/8 Male thread R1/4 Male thread R3/8 Male thread R1/2
Design Push-pull principle
Mounting position optional
Type of seal on screwed plug Coating
Nominal size 2.4 ... 6 mm 2.8 ... 8.5 mm 4.2 ... 11 mm 6.3 ... 13 mm
Tubing insertion depth ¹) 11.6 ... 20.7 mm 11.9 ... 23.4 mm 17 ... 24.8 mm 20.2 ... 24.8 mm
General technical data – Female G thread
Nominal size 2.8 ... 7 mm 3 ... 11 mm 5 ... 11 mm 11 ... 15 mm
General technical data – Push-in sleeve
Pneumatic connection, port 1 Push-in sleeve Ø 4 mm Push-in sleeve Ø 6 mm Push-in sleeve Ø 8 mm Push-in sleeve Ø 10 mm Push-in sleeve Ø 12 mm Push-in sleeve Ø 16 mm
Nominal size 2.5 mm 2.3 ... 4 mm 2.3 ... 6 mm 3.8 ... 7.5 mm 3.7 ... 9 mm 7.8 ... 11 mm
Pneumatic connection,port 1 For tubing outer diameter of 4 mm For tubing outside diameter of 6 mm For tubing outer diameter of 8 mm For tubing outer diameter of 10 mm For tubing outer diameter of 12 mm For tubing outer diameter of 16 mm
Nominal size 2.8mm 2.8...4.3mm 2.8...7mm 4.3...9mm 6.2...11mm 13mm
Pneumatic connection, port 2 For tubing outside diameter of 4 mm For tubing outside diameter of 6 mm For tubing outside diameter of 8 mm For tubing outside diameter of 10 mm For tubing outer diameter of 12 mm For tubing outside diameter of 16 mm For tubing outside diameter of 22 mm
Tubing insertion depth 1) 14.9 mm 17 mm 18.2 mm 20.7 mm 23.3 mm 24.8 mm 27.54 mm
Operating and environmental conditions:
Operating pressure complete temperature range -0.95 ... 6 bar
Temperature-dependent operating pressure -0.95 ... 14 bar
Note on operating pressure Water: max. 0.6 MPa at max. 50°C
Operating medium Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-]
Water (liquid, ice-free)
Note on operating and pilot medium Lubricated operation possible
Water: G-thread only possible with sealing ring type OL as additional accessory
Ambient temperature -10 ... 80°C
Corrosion resistance class CRC 1) 1 - Low corrosion stress
Maritime classification See certificate
1) More information www.festo.com/x/topic/kbk
Materials:
Material housing Anodised aluminium, Brass, nickel-plated, PBT
Material release ring POM
Colour of release ring Blue
Material tubing seal NBR
Material tubing clamp component High-alloy stainless steel
Note on materials RoHS-compliant
Material nut Nickel-plated brass
Material hollow bolt Nickel-plated brass
Dimensions:
Quality Standards:
Samples:
After-sale serivce:
Competitive Advantage:
Our product features: Our Services Guarantee:
1) Competitive price 1) Prompt respond (Reply with 24 hours)
2) Good quality 2) Free Samples (Customer pay for the delivery cost)
3) Professional Packaging 4) 1 year warranty
4) Produce according to Customers’ instruction 5) Photos/videos are available during production.
5) None delay shipment 6) Loading inspection, and send loading photos before shipment.
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%