Festo QSL-G1/4-8 QSL-G1/4-8-50 QSL-G1/4-10 QSL-G1/4-10-50 QSL Series Push-in L-fitting
Product Details:
Place of Origin: Germany, China
Brand Name: Festo, AIRWOLF or OEM
Model Number: QSL-G1/4-8, QSL-G1/4-8-50, QSL-G1/4-10, QSL-G1/4-10-50
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1 piece
Price: 0-1USD
Packaging Details: Boxes, Cartons, Pallets, Plastic bags
Delivery Time: 1-7 work days
Payment Terms: T/T,Western Union,Paypal
Supply Ability: 5000 pcs per week
Contact Now
Detailed Product Description
Tubing Seal Material: NBR Operating Pressure: -0.95~14bar(Water: Max. 0.6 MPa At Max. 50°C)
Working Temperature Range: -10~+80℃ Pneumatic Connection, Port 1: G1/4
Pneumatic Connection, Port 2: Tubing OD: 8mm, 10mm Working Medium: Compressed Air To ISO 8573-1:2010 [7:-:-], Water (liquid, Ice-free)
Highlight:
Festo QSL L-shape push-in fitting
Pneumatic tube fitting with warranty
QSL Series L-shape connector
Order Codes:
Item Code Port Connection1 Port Connection2 Part no. Packing Quantity
QSL-G1/4-8 Male thread G1/4 Tubing OD: 8 mm 186120 10
QSL-G1/4-8-50 Male thread G1/4 Tubing OD: 8 mm 132052 50
QSL-G1/4-10 Male thread G1/4 Tubing OD: 10 mm 186122 10
QSL-G1/4-10-50 Male thread G1/4 Tubing OD: 10 mm 132053 50
Datasheet:
General technical data – Metric and G male thread
Design Push-pull principle
Mounting position optional
Type of seal on screwed plug Sealing ring
Nominal torque 1.2 Nm 5.4 Nm 9 Nm 15.5 Nm 26 Nm 20 Nm
Tolerance for nominal tightening torque ± 20%
Nominal size 1.8 ... 2.4 mm 2.6 ... 6 mm 3.1 ... 8.5 mm 4.2 ... 11 mm 6.4 ... 13 mm 20 mm
Tubing insertion depth 1) 14.9 ... 17 mm 14.9 ... 20.7 mm 17 ... 23.4 mm 18.1 ... 24.8 mm 23.3 ... 24.8 mm 27.54 mm
Product weight 8 ... 13 g 7.7 ... 31 g 13 ... 48 g 20 ... 97 g 33 ... 158 g 91.2 g
General technical data – Male R thread
Pneumatic connection, port 1 Male thread R1/8 Male thread R1/4 Male thread R3/8 Male thread R1/2
Design Push-pull principle
Mounting position optional
Type of seal on screwed plug Coating
Nominal size 2.4 ... 6 mm 2.8 ... 8.5 mm 4.2 ... 11 mm 6.3 ... 13 mm
Tubing insertion depth ¹) 11.6 ... 20.7 mm 11.9 ... 23.4 mm 17 ... 24.8 mm 20.2 ... 24.8 mm
General technical data – Female G thread
Nominal size 2.8 ... 7 mm 3 ... 11 mm 5 ... 11 mm 11 ... 15 mm
General technical data – Push-in sleeve
Pneumatic connection, port 1 Push-in sleeve Ø 4 mm Push-in sleeve Ø 6 mm Push-in sleeve Ø 8 mm Push-in sleeve Ø 10 mm Push-in sleeve Ø 12 mm Push-in sleeve Ø 16 mm
Nominal size 2.5 mm 2.3 ... 4 mm 2.3 ... 6 mm 3.8 ... 7.5 mm 3.7 ... 9 mm 7.8 ... 11 mm
Pneumatic connection,port 1 For tubing outer diameter of 4 mm For tubing outside diameter of 6 mm For tubing outer diameter of 8 mm For tubing outer diameter of 10 mm For tubing outer diameter of 12 mm For tubing outer diameter of 16 mm
Nominal size 2.8mm 2.8...4.3mm 2.8...7mm 4.3...9mm 6.2...11mm 13mm
Pneumatic connection, port 2 For tubing outside diameter of 4 mm For tubing outside diameter of 6 mm For tubing outside diameter of 8 mm For tubing outside diameter of 10 mm For tubing outer diameter of 12 mm For tubing outside diameter of 16 mm For tubing outside diameter of 22 mm
Tubing insertion depth 1) 14.9 mm 17 mm 18.2 mm 20.7 mm 23.3 mm 24.8 mm 27.54 mm
Operating and environmental conditions:
Operating pressure complete temperature range -0.95 ... 6 bar
Temperature-dependent operating pressure -0.95 ... 14 bar
Note on operating pressure Water: max. 0.6 MPa at max. 50°C
Operating medium Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-]
Water (liquid, ice-free)
Note on operating and pilot medium Lubricated operation possible
Water: G-thread only possible with sealing ring type OL as additional accessory
Ambient temperature -10 ... 80°C